Zoo v ČR očima fotografa

Ať už máte na zoologické zahrady jakýkoliv názor, zastávají dnes, bohužel pro několik druhů takového nechtěného patrona pro přežití jejich druhu. Jako fotograf je navštěvuji rád, mohu si tam totiž vyfotiti druhy, za kterými bych jinak musel cestovat po celé planetě. To však neznamená, že s jejich fungováním souhlasím na 100% a že nevidím ty negativa, který chov zvířat v zajetí přináší. Počínaje omezování svobody zvířete na volnost a konče viditelným stresem některých jedinců. K tomu nesmíme zapomenout na ne vždy slušně se chovající návštěvníky. Zejména pak matky s dětmi, které si dnes dělají z výletu do zoo jakousi náhradu dětského hřiště, a zatímco krafají do telefonu nebo řeší jakou barvou si příště natřou nechtíky, tak se jejich ratolesti chovají v areálu ZOO hůř jak na Matějské pouti.

Ale zpět k tématu. Jako fotograf vnímám ZOO trochu jinak než běžný návštěvník. Zajímají mne nejen druhy, které je možno vidět, ale zejména to, zda je možné je dobře fotografovat. Zajímá mě uzpůsobení výběhů atd. Jelikož jsem ZOO navštívil hned několik, pokusím se zde o takové malé shrnutí pro ty, kteří třeba s focením zvířat začínají a přemýšlí, jaká zoo je pro jejich učení tou nejvhodnější 🙂

8.

Zoo Děčín je pro fotografa asi tou nejméně ideální zoo. Jediné, co byste si mohli občas dobře vyfotit je medvěd kamčatský nebo opeřenci v pavilonu ptactva. Obojí se ale nefotí zrovna nejlíp, jelikož výběh medvědů není nijak zajímavý a těžko hledáte vhodné pozadí. Ideální je tak max. pro portrét hlavy a v pavilonu ptactva je dost tma a jen těžko se vyhýbáte umělým prvkům na pozadí. Zoo je navíc hodně malá a za pár minut nemáte co řešit. Jako výlet s malými dětmi to celkem ujde, pro fotografy zde není o co stát.

%

7.

Zoo Ústí nad Labem je na tom v porovnání s děčínskou zoo o dost lépe, ale pro fotografa to také není žádné terno. Výběhy pro zvířata jsou zastaralé a na focení to není nic pěkného. Těžko se vyhnete nechtěným věcem na pozadí. Vyfotit se tak dá s větší dávkou trpělivosti něco v pavilonech s térárii a akvárii. Jenže skla tu čistotou moc neoplívají a tak je to opravdu boj. Při troše štěstí můžete nafotit dobře pandu červenou, velbloudy nebo medvědy malajské. Žádný zážitek to pro fotografa ale není. Zvířata jako sloni, nosorožci nebo žirafy jsou tu v hodně zastaralých výbězích a pro fotografa, který nechce na pozadí dřevěné kůly, betonové zdi aj., to prostě není.

%

6.

Zoo Liberec lákající zejména na indické bílé tygry mě nikdy nenadchla (Navíc si tu bílé tygry v nepěkném, zaskleném výběhu skrz zašmudlané a poškrábané sklo nevyfotíte). Nuzné výběhy, buď malé pro daný druh nebo špinavé. Zašmudlaná skla, skrz která jste rádi, že vůbec něco vidíte natož abyste fotili. Zoo spíš připomíná přehlídku stánků s občerstvením než místo, kde by se někdo zajímal o zvířata. Z mého pohledu jedna z největších tragédií mezi zoo v ČR a trochu mi to připomíná návštěvu zoo v Portlandu v USA, která na mě působila podobným dojmem, jen byla větší.

%

5.

Zoopark Chomutov je dalším místem, kam raději zavítáte se svými ratolestmi na výlet než jako fotograf. Zoopark láká zejména na medvědy hnědé, které si ale nevyfotíte. Výběh je jen samá hlína, tmavý, zastíněný stromy. Určitě zde neuděláte pěknou fotku celého medvěda na hezkém pozadí. Navíc se na medvědy díváte svrchu z jakési terasy. Neoficiálně můžete fotit přes plot mimo tuto terasu, ale to nedoporučuju jednak kvůli zákazu a jednak vám to stejně k ničemu nebude. Zoopark má v poslední době na stránkách pár fotek od nějaké fotografky, ale vesměs jde právě o fotky, které já osobně nepovažuji za dobré a na svých kurzech učím ostatní se jim vyhýbat (díky předmětům na pozadí aj.). Celkem dobře se zde ale fotí vodní ptactvo hned na rybníčku u hlavního vstupu nebo makakové, hned o kousek dál po cestě či terarijní zvířata. Při troše štěstí jde hezky vyfotit i panda červená. Vlky tu už nemají a jejich výběh byl bohužel doslova tragický a to nejen z pohledu fotografa.

%

4.

Zoo Praha je pro mě celkem zklamání. Z mého pohledu jde o nafouklou bubliny hlavního města a komerční atrakci pro pražské a zahraniční výletníky. Vzniklo tu již mnoho fotografií, a tak se tu fotit samozřejmě asi dá. Jen mě zde focení moc nesedí, stejně jako celá zoo. Dost chápu, že tu vznikla série začerněných portrétů zvířat, kterou dnes každý kopíruje, protože dle mého se tu nic jiného nafotit nedá. Výběhy nejsou nijak vábné, všude plno lidí a areál se vylidní až k večeru, kdy se uzavřou pokladny. Na gorily jsem tu měl zatím štěstí vždy jen za sklem a do toho se mi moc nechtělo. Známé jsou také volavky a jejich hnízda na stromech ve výběhu kozorožců. Fotit se dá i nějaké to ptactvo, zejména zde obdivovaný člunozobec africký. Mají to slony i hrochy, ale nějak mě to k nim nikdy díky uzpůsobení výběhů a haldě lidí netáhlo. Určitě se zde ale dá něco vymyslet a nafotit.

%

3.

Zoo Zlín, která je spojená se zámkem Lešná byla pro mě velkým překvapením. Byl jsem zde jen jednou, a tak si netroufám moc soudit. Pro fotografa je vždy první návštěva tak leda na nějaké oťukání a příště už přesně ví, kam jít a na co se zaměřit. Určitě bych zlínskou zoo co nejdříve znovu navštívil. Je tu plno druhů savců a ptactva, které se dá fotit. Zoo je navíc hodně příjemná na procházku a působí úplně jiným dojmem než přeplněná pražská atrakce.

%

2.

Zoo Plzeň je moje srdcová záležitost. Jde o opravdu hezké a příjemné místo pro výlet s rodinou, a i pro mne samotného jako fotografa. Zoo navštěvuji pravidelně a milerád si udělám tuhle cestu od nás do Plzně než do mnohem bližšího Ústí, Děčína či Chomutova. V Plzni se toho dá nafotit opravdu spousty, a to nejen ze zvířat ve výbězích, ale i těch volně žijících. Z těch chovaných se fotograf může zaměřit hned na několik druhů ptactva, ze savců pak na lvy, žirafy, antilopy aj. Mají zde velmi pestrou přehlídku terarijních zvířat. Mají zde snad největší přehlídku jedovatých hadů v ČR. Je zde nově otevřený pavilon Filipíny, kde si můžete nafotit několik druhů motýlů aj. Osobně se mi tu fotografuje hodně dobře a většinu svých kurzů jsem pořádal právě zde. 

%

1.

Zoo Hluboká dříve Zoo Ohrada (spojená se stejnojmenným zámkem Ohrada) a svým plným názvem Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou byla pro mě nyní nová zkušenost a velké překvapení. Před pár dny jsem si jel do Českých Budějovic pro nový objektiv do své „sbírky“ a tak jsem si řekl, že navštívím i zdejší zoo. Zoo Hluboká je malá ale krásná. Pro fotografa i obyčejného návštěvníka jde o opravdu idylické místo. Zoo stojí na jižním břehu Munického rybníka a člověk se zde díky výhledu na velký rybník cítí opravdu výjimečně. Fotit se tu dají tygři, několik druhů ptactva, pár druhů terarijních zvířat, různé druhy opiček, surikaty, sviště, vlka, kočkovité šelmy aj. Výběhu jsou vesměs zajímavé právě i pro fotografy a vždy jde o kus biotopu a fotograf má tak šanci si vždy najít svou kompozici. Prosklené terária a voliéry jsou čisté, a tak jde fotit i přes sklo. Pletiva jsou zde většinou s většími oky, a tak není problém fotit i přes ně. Pro mě zatím nejlepší zoo pro focení u nás. Být větší, šlo by o opravdový unikát. Pro mě osobně jen škoda té dálky, ale Jihočechům závidím 🙂

%

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!