Roháč obecný (Lucanus cervus) je největší evropský brouk. Obývá doubravy (les s výrazným zastoupení dubů) a smíšené lesy. Dává přednost teplým nížinným lesům, ale místy vystupuje i do vyšších poloh.

Samice kladou vajíčka do trouchnivějících kmenů, klád a pařezů, vývoj je v našich podmínkách víceletý (3-5 let), larvy se živí trouchnivějícím dřevem. Dospělí brouci se obvykle líhnou již na podzim a přezimují v kukelních komůrkách. V přírodě se objevují od května (výjimečně v teplých letech již od konce dubna) do srpna, přičemž maximum výskytu je mezi červnem a červencem. Přes den je možné roháče nalézt na kmenech a v korunách stromů. Pozdě odpoledne a večer (při teplém počasí) létají v korunách stromů. 

Dospělí brouci se živí mízou z poraněných stromů a nektarem. Dospělci po nakladení vajíček hynou během července až srpna. Roháči však také hynou přičiněním člověka, jehož neuvážené zásahy do přirozeného prostředí ubírají roháčům (a nejen jim) životního prostoru. Broukům neprospívá ani chemizace a chemické postřiky. Přirozenými nepřáteli roháče obecného jsou větší ptáci jako datel, straka, krkavec aj. K dalším nepřátelům patří ježci, jezevci, ale i lišky či černá zvěř. 

Sameček roháče obecného dorůstá délky 35 – 90 mm, samičky jsou nápadně menší a dorůstají délky jen okolo 30 – 45 mm. Samce roháče obecného od samičky rozeznáme velice snadno, především podle mohutných parohovitých kusadel, která samci používají k soubojům o samičky.

Když jsem fotil roháče uvědomil jsem si znovu křehkost přírody. Vše, co se v ní jeví silné a velké, my dokážeme zničit během několika let. Jako malému klukovi mi roháče porvé ukázal můj děda. Do dnešního dne jsem měl ten obrázek v hlavě. Obrovský brouk v trávě a můj chlapecký údiv. Byl to první a na dlouhou dobu poslední pohled na tohoto majastátného zástupce hmyzí říše. Dnes v 33 letech jsem ho viděl podruhé a díval jsem se na něj s tím samým údivem a respektem. Jen v těsné blízkosti takových zázraků si člověk uvědomí tu nádheru, kterou příroda dokáže vykouzlit a kterou my dennodenně ničíme. Roháč je největší evropský brouk, nádherný tvor a přesto jsme ho dohnali do stavu ohrožení.

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!