Nikon Z6 – první dojmy a porovnání s D750

Téměř v tom samém čase, co jsem na stránky psal krátký článek o tom, jakou technikou fotím, jsem si umanul, že si pořídím mirrorless fotoaparát. Kdybych si mohl zvolit, šel bych do ověřeného Sony, ale jelikož změna objektivů by pro mě byla vražedná, čekal jsem, s čím se vytasí Nikon. D750 je vynikající tělo, ale z určitých důvodů jsem ji poslal do světa řešil co dál. D850 byla první varianta, jenže, cenově je to extrém i za dost použitá těla a také jsem přemýšlel, k čemu by mi bylo tak vysoké rozlišení – k ničemu. Do oka mi ale padla bezzrcadlovka, ke kterým jsem byl dlouho dost skeptický.

Přečetl jsem si pár článků, zahraničních recenzí. Podíval se na nějaká videa a primárně mě zajímalo srovnání s přístroji od Sony. A ono to vypadalo hodně dobře. Zejména obrazová kvalita a šum na vyšší ISO je oproti Sony úplně někde jinde. V tomhle směru je Nikon klasicky jednička na světě.

Mám tedy druhým dnem doma Nikon Z6. Jaký je na tzv. první? Jaký je oproti suprovému Nikonu D750? Pokusím se shrnout mé první dojmy z opravdu jen kratičkého testování. Recenzi nečekejte, jak jsem už možná někde psal, tohle jde mimo mě a nechám to těm, kteří se v tom vyžívají.

Když jsem vzal Z6 poprvé do ruky, celkem mě zklamala její ergonomie a velikost. D750 měla pěkně hluboký grip (úchyt) a perfektně seděla v ruce. Grip byl i dost vysoký, a tak vám prsty nikde nepřekážely. Z6 má grip mělčí a díky své velikosti i nižší. Díky tomu mi tam dlaň a prsty nesedí už tak dobře. Nevím, osobně mi přijde tato daň za menší a lehčí tělo zbytečná. Nutno podotknout, že jsem si mirrorless tělo nekupoval kvůli váze a velikosti, jak to propagují u této technologie jiní a dělají z pár gramů velký boom a přínos pro vaše záda.

Ovládací prvky jsou oproti klasickému nikoňáckémů stylu trochu přeházené, ale není to nic zásadního. Co mi dál celkem chybí, je mechanický přepínač AF/M se středovým tlačítkem. Stavový displej je trvale podsvícený nebo zhasnutý (jak si nastavíte). Už nelze osvětlit posunem přepínače ON/OFF.

Zadní displej je již dotykový, ale tuto funkci jsem vypnul, jelikož ji nechci využívat. Dobře je provedena funkce displeje a hledáčku, kdy si můžete přiřadit priority a buď upřednostníte hledáček nebo displej a při pohledu do hledáčku displej zhasne. Já si nastavil klasické nastavení z předešlých zrcadlovek, kdy používám hledáček a displej se rozsvěcí, až když vejdu do menu nebo prohlížím fotky.

Pohled do elektronického hledáčku je jedním slovem pecka. I když jsou situace, kdy mi přijde dost nepřirozený – např., když jsem mířil na našeho hafana. Máme černobílou border kolii a bílá srst byla v hledáčku opravdu mimo mísu. Veškerá nastavení pak v hledáčku hned vidíte. Obraz je výborný i za šera nebo v protisvětle. Co je ale naprostá bomba, to jsou ostřící body po celé ploše a už ne nahuštěné u středu, jak známe z klasických zrcadlovek. Body se dají tzv. spojovat a vytvoří se tak větší ostřící plocha/bod. Měnit se dá i způsob jejich posouvání. Všechny body ostří perfektně a bez problémů (technika středového bodu a překomponování už je pryč). Konečně mě nic neomezuje v rychlé kompozici a přesnosti zaostření. Vyfotil jsem asi 50 fotek, v normálním světle, v šeru i v protisvětle objektivem Sigma 135mm f1.8 ART na clonu f1.8 a všechny fotky jsou ostré jak břitva tam, kam jsem ostřil.

Ostřící body v hledáčku Nikonu Z6

Ostřící body v hledáčku Nikonu D750

Několika slovy, Z6 je prvotřídní hračka, která toho umí tolik, že hrát si na recenzenta po tom, co jsem ji zkoušel jeden den, nemá smysl. Je nabušená funkcemi (časosběrné video, 4K video, HDR, skládané makro aj. aj.). Oproti D750 se mi o něco hůře drží, ale to mi bohatě vynahrazuje výsledná kvalita fotek, přesnost ostření, kompoziční svoboda a celkový pohled do hledáčku.

Nikon Z6 Nikon D750
Rozlišení 24,5 MPx 24,3 MPx
Typ snímače BSI CMOS CMOS
Low Pass filtr ANO ANO
Vestavěná stabilizace obrazu ANO NE
Rozlišení fotografie 6048x4024px 6016x4016px
Pokrytí hledáčku 100%, 0.8x 100%, 0.7x
Paměťové karty 1xXQD 2xSD
Počet ostřících bodů 273 51
Životnost baterie 330 snímků 1230 snímků
Interní blesk NE ANO
Barevná hloubka 25.3 bitů 24.8 bitů
Bluetooth ANO NE
Dynamický rozsah 14.3 EV 14.5 EV
Maximální rychlost závěrky 1/8000 s 1/4000 s
Sériové snímání 12 fps 6.5 fps
Nejvyšší použitelné ISO / kvalita šumu 3299 2956
Hmotnost 675 g 840 g
BUFFER pro RAW 35 snímků 14 snímků
Slow-motion video ANO NE

No a abych jen nechválil, tak mají nové mirrorless těla od Nikonu i pro mě osobně dost zásadních negativ. Tím jedním z pochopitelných je nutnost koupě adaptéru pro všechny objektivy s bajonetem Nikon F. Z6 má totiž mnohem větší bajonet Nikon Z, určený pro objektivy řady NOCT. Tato redukce stojí aktuálně něco kolem 7000 Kč. Dá se ale koupit v setu s fotoaparátem, kde pak vyjde logicky mnohem levněji. Této redukce jsem se trochu bál. Jde o další kus navíc, který prodlouží objektiv atd., ale obavy byly zbytečné. Redukce nijak nepřekáží a funkci objektivů nijak nedegraduje.

Bohužel už nelogickým krokem se mi zdá absence dvou slotů na paměťové karty, s čímž Nikon kdysi přišel na trh jako první a bylo to velké plus a zde od toho nesmyslně upustil. Navíc zde není podpora běžně používaných SD karet, ale jen drahých (však mnohem rychlejších) karet od Sony typu XQD. 32GB se dá aktuálně pořídit kolem 2200 Kč a 64GB kolem 4500 Kč. Další problém je čtečka těchto karet, která se u nás dá sehnat jen originální od Sony za cca 1000 – 1500 Kč. Osobně jsem tento problém vyřešil koupí noname čtečky na eBay za 300 Kč i s poštovným. Co se ale týká karet, byla oznámena s novým firmwarem podpora karet CFexpress, které jsou rychlejší a levnější.

Další negativum, které mě osobně vadí je výdrž baterie. Baterie EN-EL15b z vyšší kapacitou tu vydrží jen nějakých 300 snímků oproti cca 1200, na které jsem byl zvyklý u D7100 i D750 s baterií EN-EL15a. Baterie se sice dají nabíjet už rovnou v těle fotoaparátu, ale na stejný počet snímků během dne budete potřebovat 3 baterie místo jedné.

Tak uvidíme, jak se s Nikonem Z6 popasuju dál a příště vložím nějaké ukázkové fotky z prvního testovacího focení.

(2. 7. 2019) Jelikož mám Nikon Z6 již nějaký ten pátek, doplním další poznatky –

1. Fotí se s ním opravdu skvěle, ale díky malým rozměrům jsem s ním stále (i po těch týdnech focení s ním) neohrabaný oproti Nikonu D750 (ten u mě vede, co se týká ergonomie těla).

2. Konečně po vydání nového firmwaru přibyla funkce automatického rozpoznání/ostření na oči a tvář, přičemž jde zapnout buď jen na tvář, oči nebo obojí a vše funguje perfektně.

3. Konečně jsem našel (je možné, že to přibylo též po aktualizaci firmwaru) nastavení, kde je možné změnit automatické vypnutí (úsporný režim) přístroje pro prohlížení, menu a celkové. Už mě neotravuje vypínání elektroniky po minutě, kdy mi kvůli tomu občas utekl nějaký záběr, jelikož při najetí z úsporného režimu je zde určité malé zpoždění, než se vám ukáže v hledáčku obraz.

4. Stabilizace snímače je opravdu k nezaplacení. Netřeba kupovat objektivy s vlastní stabilizací. S Nikonem 300mm f4 (starší verze bez VR), mám jen minimum odpadu při focení na dlouhé časy/špatné světelné podmínky než jsem měl u D750.

5. Vynikající je pomůcka detekce hran při manuálním ostření, kdy se vám barevně zvýrazňují hrany, na které máte aktuálně zaostřeno (barvu lze měnit).

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!