Většině z vás bude asi název Helgoland neznámý. Pokusím se vám proto souostroví, které se tak jmenuje, v krátkosti přiblížit.

Helgoland je souostroví v Severním moři, které je součástí Německa. Souostroví je tvořeno dvěma ostrovy – Helgolandem a Düne. Německo získalo ostrovy v roce 1890 výměnou za Zanzibar v rámci německo-britské dohody.

Na Helgolandu žije kolem 1500 obyvatel. Jejich předci začali ostrov osidlovat v r. 1952. Na ostrovy se lze dopravit lodí z několika severoněmeckých měst (plavba trvá cca 2,5–3 hodiny). Další možností je letecké spojení na menší ostrov Düne (létají sem menší letadla z několika malých letišť v severním Německu, let trvá cca 20–30 minut).

V hlavní turistické sezoně sem denně míří lodě z přístavů Büsum, Cuxhaven, Bremerhaven nebo Wilhelmshaven, dostanete se sem i katamaránem ze vzdálenějšího Hamburku.

Když vystoupíte z lodi ve zdejším přístavu, na první pohled vás upoutá, že neuvidíte skoro žádná auta. Ta mohou používat jen místní policisté, hasiči a záchranáři. Zároveň platí zákaz používání jízdních kol (výjimka je udělována pouze v zimních měsících dětem a mladistvým). Ostrov leží v bezcelní zóně, takže se turistům nabízí možnost levných nákupů oproti německé pevnině.

Celý výprava za focením tulení, měla být ale malým překvapením. A jak to občas v životě dopadá, člověk míní, příroda mění. Už při kupování lístků v přístavu, nás trochu vyděsila informace o zpáteční plavbě. Návrat lodi z Helgolandu do Cuxhavenu byl přesunut z pátku na neděli. Bylo tedy jisté, že se domů vrátíme buď pozdě v neděli večer ale nejspíš až v pondělí ráno. No co. Lístky už byly za 50 euro na osobu koupené, tak co naplat. Zaměstnavatel bude muset mít pochopení. Kdo ale neměl pochopení, bylo počasí. Od Skotska se na Severní moře hnal orkán Xaver, který dále zasáhl Skandinávii a východní Evropu. S focením bylo minimálně na následující dva dny šmitec a ti kdo nevyužili možnosti si zafotit pár minut po příjezdu, mohli jen doufat, že se počasí umoudří v dalších dnech a co nejdřív. Neumoudřilo se celé následující dva dny, kdy jsme netrpělivě a plní očekávání sledovali německé stanice, kde se vysílali obrázky zaplaveného Hamburského přístavu a jiné, skličující záběry. Vlny a vítr bičovali Helgoland ze všech stran. Už jsem propadal zoufalství, že byla celá cesta zbytečná a domů se vrátím bez jediné fotky tuleně. Na sobotu byla předpověď lepší, tak jsme natěšeně, hned ráno, razili do přístavu na první loď směr Düne.

Plánované bylo focení ještě následující neděli, těsně před vyplutím na pevninu, ale to se mělo rázem také změnit. A tak byla pro naše focení, sobota jedinou šancí. Počasí navíc nebylo vůbec ideální. Zatažená obloha, mrholení a silný vítr. Objektiv i fotoaparát bylo díky tomu nutné obalit potravinářskou folií, aby mi písek, který z pláže zvedal silný vítr, neponičil techniku. Všechny fotky jsou tedy výplodem pár hodin, které jsem se snažil co nejlépe využít.

Než zmařené focení a bylo ale mnohem smutnější, jakým způsobem orkán narušil život v tulení kolonii. Pohled na potlučené tuleně byl hodně krutý. Díky řádění orkánu, bylo několik mláďat zraněných nebo mrtvých.  Další mláďata přišla o svou matku a svým zoufalým, chraplavým hláskem ji volala zpět. Pár dní po návratu do Čech, jsem se dozvěděl aspoň trochu radostnou zprávu. Nalezená, osamocená mláďata, ochranáři odvezli na pevninu do záchranné stanice. I tak si ale orkán Xaver vybral svou daň a zemřelo kolem 40 mláďat plus několik dospělých.

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!