MC Helios-81N 50mm f/2

Po delším hledání na internetu jsem objevil další zajímavý, starý manuální objektiv. Dnes se každý honí za Trioplany nebo Primoplany což jsou sice zajímavá skla, ale už mi rukama prošla a na druhou koupi nejsou bohužel finanční prostředky, jelikož jejich ceny šly nesmyslně nahoru. Rukama mi prošlo také už několik modelů Heliosů a s tím posledním, Helios-44-2 58mm f2 jsem se nakonec rozloučil také. Na obtíž mi nebyl ani tak druhý prstenec pro odclonění při zaostřování, jako spíš výrazný flare effect, který se zpočátku ukázal sice jako zajímavý, ale časem mi začal lézt na nervy, když mi zkazil několik zajímavých snímků. Tento efekt byl u H-44-2 tak silný, že šlo pomalu fotit jen zády ke slunci.

Našel jsem tedy jiný Helios a to: MC Helios-81N 50mm f2. Tento typ je zajímavý už jen tím, že se vyráběl přímo s bajonetem pro Nikon a přesně ten jsem si pořídil. Mám tedy starý manuální objektiv, který má bajonet Nikon-F a nemusím používat redukci, která není zrovna šetrná k bajonetu fotoaparátu. Jelikož je tento typ vyroben přímo s bajonetem pro Nikon, máte možnost ostřit na nekonečno bez použití přídavného optického členu v redukci, což je nutné u jiných starých sklíček na tělech Nikon.

Flare Effect, tedy světelné odlesky zde nejsou tak výrazné, jako u H-44-2 a dá se s ním s trochou cviku fotografovat i v protisvětle. O něco hůř se mi s ním na druhou stranu ostří, protože mi přijde, že obraz není v hledáčku tak čistý. V určitých situacích nejsem schopen pořádně zaostřit. Výsledná ostrost je ale perfektní, a pokud zaostříte dobře, jsou výsledky oproti H-44-2 znatelně lepší.

K objektivu jsem na eBay koupil i sluneční clonu a po pár dalších měsících používání musím konstatovat, že sluneční clona opravdu pomohla a odlesky už mě nezlobí.

Další vlastností stojící za zmínku je chromatická aberace. Ta je tady poněkud vyšší, než u modelu 44-2, ale např. oproti moderním, originálním sklům od Nikonu, je snesitelná a upravitelná v editoru.

Celkem nedávno, začátkem r. 2019 jsem i tento můj poslední starý manuální objektiv prodal a dál se focením těmito objektivy zabývat nebudu.

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!