Helios-44-2 58mm f/2

Starými manuálními objektivy už dnes nefotím, ale v minulosti mi jich rukama prošlo hned několik. Proto bych se s Vámi rád podělil o cenné zkušenosti. První objektiv z kategorie starých skel, který se mi dostal do ruky byl legendární Meyer Optik Gorlitz Trioplan 100mm f2.8 red V. Tento objektiv jsem v době, kdy ho u nás téměř nikdo neznal, koupil za cca 2500 Kč. Dnes už si zaplatíte za 10 – 20000 Kč, dle stavu objektivu. Tělo objektivu je precizně provedené a je celé z kovu, clonu pak tvoří tuším 19 lamel. Jeho bokeh je legendární a kolečka, která dokáže vykouzlit, nemají chybu. Bohužel jsem si objektivu moc dlouho neužil a finanční situace mě donutila ho prodat. Stejně tak skončilo mé focení s Meyer-Optik Görlitz Primoplan 58mm f1.9 V.

Jak nasadit starý objektiv na nový fotoaparát:

Je to poměrně snadné a jediné, co potřebujete je redukce. Staré objektivy měly většinou bajonet se závitem  M39 nebo M42. Já měl všechny právě se závitem M42. Musíte tedy pořídit redukci M42 → bajonet vašeho přístroje (Nikon F, Canon EF, Sony E atd.). U nás se tyto redukce prodávají dost předražené. Stačí ale kouknout na eBay k asijským prodejcům, kde seženete redukce za pár korun. Ceny se pohybují od 30-100Kč. U nás za ty samé, u kterých se ale prodejci dušují jejich kvalitou a originalitou dáte od 500-1200Kč. Jen je ještě nutné dodat, že starými skly na moderních digitálních přístrojích Nikon, nezaostříte na nekonečno (u jiných značek ano). Max. vzdálenost na kterou lze ostřit je závislá na ohnisku daného objektivu. U Trioplanu to bylo něco kolem 6-8 metrů (přesně už nevím), u Heliosu do cca 2,5 metru. Pokud byste chtěli používat ostření v celém rozsahu bez omezení, je nutné koupit redukci s optickým členem. Osobně s ní zkušenosti nemám, ale jejím použitím se degraduje optická kvalita objektivu.

Helios-44-2

Objektiv jsem pořídil před pár lety na Aukru za 400 Kč. Jak se pohybují jeho ceny nyní, netuším. Helios 44-2 je dle zkušeností lidí po internetu jednou z nejlepších variant, co se týká bokehu. Velmi zajímavá je verze 85mm f1.5, která je ale cenově někde jinde. Helios 44-2 58mm f2 má 8 lamel a dva oddělené prstence pro nastavení clony. Trpí flare effectem (světelné odlesky), které se ale při určitém stylu mohou stát spíš kladem objektivu. Co mi ale dělalo starosti, bylo fotografování v protisvětle, kdy objektiv vykazoval značný mlhavý závoj. Na druhou stranu má objektiv nezaměnitelný bokeh. Krásné kroužky doplňuje jakýsi kruhový vír v pozadí.

Práce s Heliosem 44-2

Co vás na objektivu první zaujme a nad čím budete dumat, jsou dva prstence clony. Prvním prstencem, který má na sobě číselnou stupnici clonových čísel, se přecvakáváním k červenému bodu na okraji objektivu, nastaví požadovaná clona. Druhý vroubkovaný a tenčí prstenec slouží k otevírání a zavírání clony (clona zde funguje opačně – při otočení směrem k f2 se zavírá).

Po nastavení skutečné clony pomocí prstence s čísly, otočím slabším prstencem proti směru hodinových ručiček na doraz k přednastavené cloně – dejme tomu f5.6 → tím se mi prosvětlí obraz v hledáčku díky otevření clony na plnou díru (jakoby nejnižší clonu) → zaostřím → otočím prstencem zpět nadoraz k f2 a clona má otvor pro přednastavenou clonu f5.6 → exponuji.

!!!! Na závěr bych chtěl varovat majitele Full-Frame fotoaparátů. Na internetu jsem se dočetl, že při zaostření k nekonečnu, vyjíždí tubus v zadní části objektivu něco přes 4mm a dochází tak na Full-Frame tělech ke kolizi se zrcátkem. Někde je Helios 44-2 označován jako Full-Frame KILLER – Doporučuji Vám si kompatibilitu s fotoaparátem ověřit na internetu !!!!

error: Obsah je chráněn (chráněno autorskými právy) !!